14 C
Скопје

Tag : дуп

Вести Ви Препорачуваме Скопје

Суспензија за ДУП нема, побарана е дозвола за градба, на повидок е изградба

Анета Стојковска
Очекувањата на јавноста дека на седницата на Советот на Општина Центар ќе се донесе одлука за суспензија на детални урбанистички планови што не се во...
Вести Македонија Слајдер

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин”, но јас не сум дал правосилност

Слободен печат
 Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда што е предвидена...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Георгиевски тврди дека со ДУП-от за 100 хектари ќе се намали површината за загадувачка индустрија

Чиста шпекулација е дека во Гази Баба ќе се продава земјиште кое ќе се намени за  изградба на фабрика  за преработка на отпад. Иако точно...
Вести Македонија

O2 иницијатива: Богдановиќ вели пратил елаборат за суспензија на ДУПот за парцелите спроти Холидеј Ин, од кабинетот на Бочварски велат дека тој не е доставен

Слободен печат
Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ вели дека го пратил елаборатот за суспензија на ДУПот за парцелите спроти „Холидеј Ин“. Денес од кабинетот на министерот...
Вести Македонија

Богдановиќ: Бараме вклучување на повеќе институции за предмети поврзани со ДУП-овите

Слободен печат
Вчера имавме онлајн состанок на кој разговаравме со членовите од Антикорупциска комисија за одредени предмети, ситуации, посебно поврзани со Деталните урбанистички планови. Бараме поддршка, соработка...
Вести Скопје Слајдер

Главната урбанистка во Гази Баба негира дека донесувањето на ДУП-от ќе значи овозможување на капацитети за преработка на тешка загадувачка индустрија

Жестока расправија помеѓу раководителката на секторот  за урбанизам во Општина Гази Баба, Благица Блажевска  и граѓаните го оневозможи почетокот на расправата за донесување  на  трите...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО: Иницијатива против урбано дивеење: Ќе бараме средба и со Заев за да се спречи урбаната мафија во Ѓорче

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров организираше протест за да го искаже незадоволството од донесувањето на ДУП со кои ќе се овозможи изградба на...
Вести Македонија

Иницијативата против урбано дивеење бара средба со Бочварски за да не се одобрат ДУП-овите од Општина Ѓорче Петров

Слободен печат
 Иницијативата против урбано дивеење денеска поднесе барање за средба со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, за, како што посочија на денешната прес-конференција, да не...
Вести Скопје

Недостигот од паркинг – места не го „урна“ игралиштето близу Домот на градежниците

Анета Стојковска
Поголема површина со зеленило, нов локален мал парк на земјиште каде што требаше да се гради станбена зграда, но и обврска сите нови објекти на...
Вести Скопје

Наместо зграда во новиот ДУП ќе се гради парк

Во споредба со стариот ДУП Градска четврт Ц04 кој предвидува 4.043 метри квадратни парковско зеленило, новиот план кој денеска го изгласаа советниците има вкупно 5.889...