Затвореното кафуле „Интермецо“ ја отстранило пломбата, продолжило да работи!

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ најави кривична пријава против кафулето Интермецо во скопски Капиштец, кое откако доби забрана за работа и пломба во времетраење од 30 дена, синоќа продолжило со работа.

Поради преголема бучава: Пломба од Општина Центар за кафе-барот „Интермецо“ на 30 дена

Забраната за работа беше изречена поради гласна музика за која се пожалиле жителите.

„По извршените контроли на кафе барот „Интермецо“, вчеравечер истиот продолжил со работа и покрај изреченото решение и забраната за работа од 30 дена. Пломбата поставена на влезот на локалот е отстранета што согласно членот 389 од кривичниот законик, претставува кривично дело казниво со парична казна или со затвор до три години. По добивање на записниците, Општина Центар до надлежните органи ќе поднесе кривична пријава за симнување на службен печат“, напиша Богдановиќ на Фејсбук.

Прочитајте и...  Филипче: Смртноста е на високо ниво насекаде, менаџираме со болничките кревети

Поврзани вести

Совети од Обама се добредојдени, но Бајден ќе води свој мандат

Митко Билјаноски

Коронавирусот го стави во мирување проектот „Дрво за секое дете“

Како Заев ја обедини Македонија

Борис Георгиевски/ Дојче Веле

Маричиќ: Преговори или разговори околу македонскиот јазик и идентитет нема да има

Слободен печат

Нови истражувања откриваат: Короната постоела и на Балканот пред појавата во Вухан

Слободен печат

Разбојништво во Скопје: Во 15.40 часот одзеле пари од вработен во финансиско друштво, во 16 часот ги фатила полиција

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian