23 C
Скопје

Затворени два угостителски објекта во Гостивар

Вчера околу 19.15 часот на улица „Илинденска“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Љ.Н.(50) од Гостивар, затоа што неговиот угостителски објект бил отворен по 18 часот и во него престојувале неколку лица. Тој бил задржан во полициската станица Гостивар и по целосно документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок, поради сомнение дека сторил кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“.

Во текот на вчерашниот ден околу 22 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода Џ.В.(62) од Гостивар, затоа што неговиот угостителски објект на улица „Илинденска“ во Гостивар, работел по дозволеното време и во него се наоѓале неколку лица. По документирање на случајот, против Џ.В. ќе биде поднесена пријава  поради сомнение дека сторил кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. И овој објект бил затворен од Државниот пазарен инспекторат.

Поврзани вести

Скопјанец ја бара малолетната ќерката (15) – побегнала кај постар гевгеличанец

Слободен печат

Изгоре куќа во Скопје

Повреден мотоциклист во сообраќајка во Ѓорче Петров

121 сообраќаен прекршок во Скопје, 64 за брзо возење

Вознемирувачка содржина: Превртен автомобил пред Коњари

Слободен печат

Во Клиничкиот центар починал повреден работник, телото е предадено на обдукција

Слободен печат

Остави Коментар