Заменик-министерот за здравство вети, но не поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство Асим Муса се уште не поднел оставка од функцијата, иако пред една недела најави заминување од функцијата и тоа на прес-коференција во Владата, откако беше објавена видео снимка во која се слуша и гледа како тој договара операција на пациент од Албанија во болница во земјава и зема 50 евра.

Од Владата потврдуваат дека оставката не е доставена ниту до архивата ниту до кабинетот на премиерот. И од Собранието велат дека оставка од Муса не добиле.

Заменик-министерот пак објаснува дека иако оставка не поднел, не ја променил одлуката за заминување од функцијата.

– Јас заклетва дадов пред претседателот на Собранието и него ќе го информирам за моето повлекување од функцијата наредната недела. Пратениците нека ценат како ќе гласаат – вели Муса за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  САД: Нов дневен рекорд на новозаболени, се воведуваст построги мерки и казнуваат за неносење маски

Тој не дава прецизен одговор на прашањето зошто не ја поднел оставката досега.

На прес-конференцијата Муса рече дека е убеден во својата невиност и дека ќе ја докаже правдата, а ова што му се случува го нарече политичка пропаганда, односно објасни дека паднал во замка.

– Со чест и посветеност сум ја вршел својата функција, 23 години. Мојот искрен обид да им помогнам на пациентите се претвори во стапица. Во разговорот ги информирам дека тие се странски државјани, поради што треба да платат приватно за операција и им кажувам колку тоа чини по пакети. Овие пациенти постојано се обидуваат да приредат стапица во било која форма. Секој мој граѓанин и граѓанин од Албанија, секој пациент и соработник знае дека ова е стапица со која сака да ми се наштети и приватно и професионално. Ништо на видео-снимката не е реално. Нема да дозволам мојот интегритет да биде нарушен преку ваква стапица и преку бомбастични и нереални наслови – рече Муса.

Прочитајте и...  Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за Хонгконг

На новинарските прашања не сакаше да одговара, туку откако ја даде изјавата си замина од прес-центарот на Владата.

ДУИ ја поздрави одлуката за поднесување на оставка.

 

Прочитај повеќе

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат

Лукаревска: СДСМ не копа ровови, туку гради мостови, патишта и врски меѓу луѓето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реџепи: ВМРО-ДУИ може да формираат коалиција, но во опозиција

Слободен печат

Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Слободен печат

Спасовски: Ја чистиме калта од режимот кој за себе поставуваше мермер, а за граѓаните стиропор

Слободен печат

Шеесетгодишна кавадарчанка сплете завеса за време на корона

Слободен печат

Зибери од Тетово: Општините ќе добиваат повеќе пари од државата

Слободен печат

Богојески и д-р Тепшиќ: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Слободен печат