Заев ќе ја разреши Ременски од партиските функции

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи денеска на новинарско прашање, рече дека ќе ја разреши Фросина Ременски од сите партиски функции, додека не ја докаже својата невиност. Ременски инаку е дел од Централниот и Извршниот комитет на СДСМ.

Извори од ОЈО денеска потврдија за „Слободен печат“ дека истрагата за Рекет ќе с епрошири на нови пет лица, меѓу кои и Ременски.

– Секогаш стоиме на своите ставови и добивме известување од ОЈО. Ние ќе ја примениме мерката за остранување од функцијата, додека тоа лице не ја докаже својата невиност – изјави Заев

Прочитајте и...  Димитров ѝ се заблагодари на норвешката колешка за помошта во борбата со ковид-19

Прочитај повеќе

Ципрас: Одговорноста за длабоката рецесија „лежи“ кај владата

Слободен печат

Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Слободен печат

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен печат

Лицата вклучени во работа со пациенти заболени од Ковид-19 ќе добијат награда од 20% од основната плата за 2 месеци

Слободен печат