Ременски осомничена за „Рекет“, за Мандиќ ќе се бара притвор

Фросина Ременски е една од осомничените лица во проширената истрага за аферата „Рекет“ која денеска ја обелодени јавниот обвинител Љубомир Јовевски, дознава „Слободен печат“ од извори од истрагата.

Според нашите соговорници од ОЈО, осомничени се и најблиските соработници во Меѓународниот сојуз со кој раководеше сега веќе притворениот Бојан Јовановски. Осомничена е и асистентката на Јовановски, Кристина Карајованова. Според нашите информации, осомничен е и Миле Јовановски, татко на првоосомничениот Бојан Јовановски. Како што неофицијално дознаваме, ОЈО ќе бара притвор за Јасна Мандиќ од Меѓународниот сојуз. Тие се осомничени за перење пари, помагање и измама. Во оваа афера притворена е и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

Прочитајте и...  Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен печат

Лицата вклучени во работа со пациенти заболени од Ковид-19 ќе добијат награда од 20% од основната плата за 2 месеци

Слободен печат

Ограничен број луѓе на плажите, повисоки цени во рестораните – За колку ќе поскапи летувањето во Италија годинава?

Слободен печат

Рускоска: Јанева уште е во филмот на „Чарлиевите ангели“, таа избра да биде на страната на злото

Слободен печат

Експерти од Ербас ја истражуваат авионската несреќа во Пакистан

Слободен печат