За кого е наменет „Нон пејперот“ на Франција!

Францускиот предлог за реформи во начинот на проширување на Унијата кон Западен Балкан го добија останатите земји членки на Унијата, но го добија и земјите кандидати.

Од Нашата Влада велат ќе го разгледаат предлогот. Но се очекува дека најверојатно ќе ги прифатат сите услови и промени кои се наведени во петте страници од т.н. „Нон пејпер“. Ова оттаму што највисоките државни претставници веќе се изјаснија дека друга опција немаме и дека и пет пати тие критериуми да се потешки, ние ќе ги прифатиме.

Во суштина овој документ и не нуди ништо ново до таа мерка што би не извадило од колосекот по кој сме тргнале и кој самите тие европјани многу поодамна ни го зацртаа.

Додуша засилен ќе биде мониторингот во имплементацијата на постигнатото, што пак гледано од аспект на граѓаните е бенефит повеќе. Имено и доесга властите во Македонија носеа европски закони, но делотворноста во пракса изостануваше.

Прочитајте и...  Во Грција две лица уапсени со околу пет илјади наркотични таблети

Новините кои се однесуваат на реверзибилноста, строгоста и етапноста можат да го успорат процесот на доближување до полноправно членство, но само доколку актуелната власт која и да е во наредните десетина години не успее да ги совлада пречките поставени попат.
Оттаму звучи дури и фер понудата на Франција со овој документ, во смисла, колку сте подобри, побргу ќе се движите напред кон нас. За таа цел има и опција која значи економска зголемена помош, како поттик за властите од регионот кои ќе успеат навреме да се сообразат со новите методи на оценка од страна на ЕУ.
Она што останува нејасно барем за почеток е за кои земји ќе се однесува овој „Нон пејпер“?

Прочитајте и...  Уставна церебрална парализа

Имено кога се носи нова методологија таа мора да има временски пресек. Србија и Црна Гора на пример веќе имаат датум за преговори и се во некаква фаза на преговори со Унијата.
Како новата методологија ќе се применува кон нив и кон кои поглавја? Дали реверзибилноста ќе ги врати назад на почеток. Може ли да се случи Македонија, Албанија на некој начин да ги стигнат доколку добијат датум за отпочнување на преговори и по новата методологија?

Кога сме веќе кај датумот, него го нема во „Нон пејперот“. Нам се чини во овој момент тој ни е многу важен. Затоа што барем од тој аспект би се скратил периодот на чекање, а со тоа би се постигнал некаков компромис со нашиот предлог зад кој застанаа и повеќето земји членки кои не подржаа на последниот Самит во Брисел, а тоа е тие два процеса да се движат паралелно.

Прочитајте и...  Глобал Фајнанс ја прогласи Халкбанк за „Најдобра банка за работа со население за 2020 година“

И последно, но не помалку важно, барем кога се говори за динамиката на влегување во сила на овој француски предлог, е дали него ќе го прифатат останатите земји членки, кога тоа би го сториле, и на кој начин!
Засега Франција го нуди Јануари догодина. За нас можеби синтагмата „што побргу тоа подобро“ ни одговара, ако е врзана со добивање датум. Но ако целиот процес се отегне, без при тоа да има временска изгледност, само би се продолжила агонијата на неизвесност.

Прочитај повеќе

Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Слободен печат

Кекеновски: Гласот за „Никогаш северна само Македонија” е глас за чесните и праведните

Слободен печат

Лукаревска до младите: Вие сте силата која влече напред, со вас ќе изградиме европска, економски силна држава

Слободен печат

Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Слободен печат

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе

Слободен печат

Пленковиќ: Нема време за чекање, се е веќе јасно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски од Василево: СДСМ требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Слободен печат

Докторката која криеше дека е заразена со корона се врати на работа на Кожната клиника

Слободен печат

Заев: Со БЕСА првпат историски и вистински формиравме мултиеничка коалиција за изборите

Слободен печат

Здравствените работници во Зимбабве бараат плата во долари

Слободен печат

СТРАВ ОД КОРОНА: Трудниците земаат кредити за да се породуваат во приватни болници

Мими Шушлеска Петкова

Построги казни за непочитување на мерките во Бугарија

Слободен печат