„Вон ѕидовите”: Васил Гарванлиев, Туна, Фифи и Зоки Бејбе со добра музика ја поддржаа Парадата на гордоста

Фото: Принтскрин / Instagram
Фото: Принтскрин / Instagram

Во нашиот главен град денес се одржа втората Парада на гордоста што ја организира Националната мрежа против хомофобија и трансфобија.

„Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно општество”, се вели во официјалното соопштението испратено до јавноста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Skopje Pride (@skopjepride)


Парадата започна од паркот „Жена борец”, а заврши кај Школка во Градскиот парк со музика програма и поддршка од бројни музички имиња и диџеи од домашната сцена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Skopje Pride (@skopjepride)

Водители на настанот беа Линда Социалиста и Огнен Јанески.

„Следната година да бидеме побројни. Следната година да бидеме уште посложни и со уште поголеми поддршки кои ги имаме досега”, со своеот обраќање Огнен Јанески ги поздрави присутните .

Фото: Принтскрин / Instagram
Фото: Принтскрин / Instagram

Нашиот овогодишен претставник на песна на Евровизијата, Васил Гарванлиев го отвори музичкиот дел од прославата со песната „Here I stand“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by V Λ S I L (@vasilg)


Васил по изведбата се обрати до присутните со зборовите: „Бидете свои, бидете искрени, полни со љубов и енергија… Ве сакам!“

По Васил настапи и Фифи Јаневска, трансродовата македонска пејачка со моќен глас која долго време живее во Стокхолм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 𝔉𝔦𝔉𝔦 🦋 (@giajanevska)


„Фала Скопје! Ве сакам и сум многу горда што сум тука и сум особено горда на сите вас“, со силни емоции ги поздрави Фифи присутните.

Позната пејачка Алтуна Сејдиу – Туна ја поддржа Парада на гордоста со својот настап во градскиот парк. Пејачката ги забавуваше присутните со нејзините најпознати хитови, облечена во препознатливите ЛГБТИ бои.

Фото: Принтскрин / Instagram
Фото: Принтскрин / Instagram

Туна беше облечена во тесно боди, чевли на висока платформа и корсет, а особено внимание привлече нејзината широка наметка на која пишување „Љубовта победува“.

Фото: Принтскрин / Instagram
Фото: Принтскрин / Instagram

„Здраво Скопје! Здраво на сите кои гордо дојдовте да ја покажете вашата љубов“, пејачката со овие зборови ги поздрави присутните и сите поддржувачи на Парада на гордоста и љубовта.

 

Диџејките Вера Вендета и Соња Исмаил ги забавуваа присутните пуштајќи музика на Прајд камионот од паркот „Жена борец” до Градскиот парк. Забавата на Школка продолжи со диџеј програмата на Ивана Драгшиќ, Узин Баба и Зоки Бејбе.

Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Видео на денот