15 C
Скопје

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Во Велес во текот на вчерашниот ден немаше регистрирано ниту еден новозаразен од КОВИД, но денеска се регистрирани 36 заразени. Според статистиката на Центарот за јавно здравје, 54 лица оздравеле, а едно, на 76 годишна возраст, е починато.

Бројот на активни случаи е 679 лица.

-Во велешката болница вкупно се хоспитализирани 85 пациенти, од кои 71 позитивен, 4 сомнителни  и 10 со негативен брис, но задржани на болничко лекување. Вчера беа 91 пациент од кои  77 потврдени на КОВИД, што значи дека бројот е во опаѓање, информира портпаролот д-р Елеонора Јованова.

На кислородна поддршка се 46 пациенти.

Јованова истакна дека се испишани од болница како оздравени 12 пациенти, со по еден негативен тест за КОВИД

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар