Во складиштето во Бејрут имало и огномет: Се смета дека тоа било клучен фактор за експлозијата

Десетици вреќи со огномет биле складирани во истиот хангар во кој имало повеќе од две илјади тони амониум нитрат во пристаништето во Бејрут, а каде на 4 август дошло до експлозија, пишува лондонски Гардијан.

Тој огномет би можел да биде одлучувачки фактор кој доведе до експлозијата, потврдиле бивши работник на пристаништето и други извори за Гардијан.

Сателитска слика од Бејрут пред и по експлозијата / 4 – 5 август 2020 / Фото: -HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Бившиот работник на пристаништето во Бејрут, Јусуф Шехади рекол дека добил инструкции од либанската војска да го држи амониум нитратот во хангарот, а дека тука биле и 30 до 40 вреќи огномет.

Тој рекол дека огнометот го запленила царината во 2009 или 2010 година, значи неколку години пред амониум нитретот и дека лично видел кога вреќите со огнометот биле внесени во хангарот.

Прочитајте и...  Во Москва веќе се вакцинирани над 5.500 лица против коронавирусот

И друг извор потврдил дека огнометот бил во складиштето кое експлодирало, а тоа го потврдува и снимката која била објавена од истражувачката страница Белингкет.

На снимката се гледат бели блесоци од запаленото складиште, кои предизвикуваат поголеми, црвени огнови кои брзо се шират пред да дојде до следната, силна експлозија, наведува Гардијан.

Во експлозијата која се случи на 4 август се уништени пристаништето цел градски кварт во Бејрут, загинаа најмалку 163 лица, додека повеќе од 6.000 луѓе се повредени.

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска