Во Русија со протести ќе се бара ослободување на новинарот кој е обвинет дека продавал дрога - Слободен печат

Во Русија со протести ќе се бара ослободување на новинарот кој е обвинет дека продавал дрога

На 12 јуни во руската престолнина Москва многу новинари, активисти и други поддржувачи на истражувачкиот руски новинар Иван Голунов ќе излезат на протест и ќе бараат негово ослободување од  домашен притвор, кој тој го доби поради тоа што против него се отвори обвинение за поседување и продавање на наркотици.

Во соопштението на Фејсбук, денеска вработените во неколку водечки медиуми во Русија рекоа дека нема да побараат од градските власти дозвола да го одржат протестот – како дел од напорите за продолжување на притисокот врз руските власти да ги отфрлат обвиненијата за кои тие тврдат дека се неосновани и политички мотивирани.

Голунов, беше обвинет кон крајот на минатата недела, не само за продажба, туку и за производство на тешки дроги.

Прочитај повеќе

Делницата Подмоље-Мислешево затворена за сообраќај

Слободен печат

Имотот на Маск во Тесла се зголеми за 1.7 милијарди долари

Слободен печат

Променливо облачно, од утре дожд и снег

Слободен печат

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Остави Коментар

16 − 15 =

Прочитај повеќе

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат