Во Русија со протести ќе се бара ослободување на новинарот кој е обвинет дека продавал дрога – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

Во Русија со протести ќе се бара ослободување на новинарот кој е обвинет дека продавал дрога

Во соопштението на Фејсбук, денеска вработените во неколку водечки медиуми во Русија рекоа дека нема да побараат од градските власти дозвола да го одржат протестот.

На 12 јуни во руската престолнина Москва многу новинари, активисти и други поддржувачи на истражувачкиот руски новинар Иван Голунов ќе излезат на протест и ќе бараат негово ослободување од  домашен притвор, кој тој го доби поради тоа што против него се отвори обвинение за поседување и продавање на наркотици.

Во соопштението на Фејсбук, денеска вработените во неколку водечки медиуми во Русија рекоа дека нема да побараат од градските власти дозвола да го одржат протестот – како дел од напорите за продолжување на притисокот врз руските власти да ги отфрлат обвиненијата за кои тие тврдат дека се неосновани и политички мотивирани.

Голунов, беше обвинет кон крајот на минатата недела, не само за продажба, туку и за производство на тешки дроги.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close