Во Грција има 50 отсто помалку ИТ професионалци отколку во ЕУ

Unsplash
фото: ЕПА

Додека побарувачката за програмери и ИТ специјалисти е огромна, што предизвикува главоболки за многу странски компании, Грција сè уште не вработува многу работници во овој сектор. Всушност, прво бележи негативни бројки во споредба со другите земји на ЕУ, бидејќи барањата за дигитална трансформација и на јавниот и на приватниот сектор драстично се зголемуваат.

Во меѓувреме, се очекува бизнисите да започнат со уште поголем лов на таленти во блиска иднина, со оглед на брзото ширење на вештачката интелигенција.

Според податоците на Еуростат, 9,8 милиони луѓе биле вработени во ЕУ во 2023 година, далеку од европскиот просек. Процентот на специјалисти од областа на информатичко-комуникациските технологии во однос на вкупно вработените достигнува 2,4% во Грција, што резултира со тоа што земјата го зазема последното место на европската ранг-листа по Романија (2,6%), Словенија (3,8%) и Италија. (4,1%).

Седум од десет компании во Грција имаат непополнети позиции за ИТ специјалист, анализира Катимерини.

Зошто се случува ова? Ниските стапки на вработување на ИТ специјалисти се сериозен показател за заостанувањето и на производниот модел на земјата и на образовниот систем. На врвот на рангирањето, според податоците на Евростат, е Шведска, со стапка на вработеност на ИКТ специјалисти од 8,7%, потоа Луксембург (8%) и Финска (7,6%). Холандија е рангирана доста високо (6,9%), додека во Естонија процентот на ИКТ специјалисти во споредба со вкупно вработени изнесува 6,7%.

Во последниве години, стапката на дипломирање од факултетите за компјутерски науки и инженерство се движи од 40% до 63%, додека на ИТ пазарот му требаат 7.500 повеќе дипломирани студенти од оние кои дипломираат секоја година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот