1.1 C
Скопје

Внимание! Овој чај може да доведе до откажување на црниот дроб!

Екстракт од зелениот чај може да предизвика оштетување на црниот дроб, соопштија од Европската агенција за безбедност на храна (EFSA).

Покрај сите погодности на зелениот чај кој често се препишува кај разните диети, а исто така помага и при губење на килограмите, секојдневното земање на преголеми количини може да биде штетно за црниот дроб, па да доведе дури и до негово откажување.

Виновници за тоа се катехините, вид на полифеноли кои се есенцијални молекули за физиологија на билките, важни за функциите како раст и пигментација. Се претпоставува дека штетната доза е околу 800 мг дневно, но се уште нема службена потврда за безбедната доза на катехини.

Иако многу трговски ланци продаваат екстракти од зелен чај, во повеќето случаи се работи за доза помала од 800 мг катехини.

Прочитајте и...  д-р Боровиќ: GE 132 + Natural е редовна терапија за постковид болните во Србија

Предупредувањето од EFSA дојде откако канадските колеги барале посериозна проверка, а сето ова е покренато од случајот со тинејџер кој земал таблети од зелен чај.

Така момчето од Австралија заврши на трансплантација на црниот дроб, а во Англија една 16-годишна девојка заболела од хепатитис на црниот дроб откако користела таблети од зелен чај за слабеење.

Во заклучокот EFSA објави дека катехинот во мали количини е многу добар за здравјето, но претерувањето би можело да доведе до погубни последици.

Поврзани вести

Ново истражување: Многу луѓе веќе имаат одреден степен на имунитет на ковид-19, еве зошто

Слободен Печат

д-р Боровиќ: GE 132 + Natural е редовна терапија за постковид болните во Србија

Слободен Печат

Британски, бразилски, јужноафрикански: Што засега се знае за новите соеви на коронавирусот и колку се опасни?

Слободен печат

Природна „вакцина“ против настинки и вируси: Рецепт за силен имунитет кој може да го подготвите дома!

Слободен печат

Зошто повеќе луѓе умираат од срцев удар и од последици на висок крвен притисок за време на пандемија?

Слободен печат

Што треба да знаеме за ракот на матка?

Слободен Печат

Остави Коментар