4 C
Скопје

Властите глуви на барањата на Македонците од Албанија за формирање две нови општини – Голо Брдо и Гора

Македонската заедница во Албанија веќе седум години бара од албанските власти да се формираат две нови општини – Голо Брдо и Гора. Според претседателот на македонското друштво „Илинден“ – Тирана, Никола Ѓурѓај, со нивното формирање ќе се олесни животот на Македонците во овој дел на Албанија.

За „Слободен печат“, Ѓурѓај вели дека досега властите на Албанија ниту еднаш не им испратиле официјален одговор на нивното барање за формирање на нови општини.

– По седум години од реформата на територијална организација на локалната самоуправа, областите Голо Брдо и Гора каде што живеат Македонци, останаа неразвиени, а услугите од државната администрација и локалната самоуправа отежнати. За еден извод се патува два часа, а снабдувањето со храна и лекови и натаму тешко се остварува.

Прочитајте и...  Битиќи: Никој не е ставен во ист кош, подготвен сум да разговарам со угостителите

И денеска, на седумгодишнината од укинувањето на општините, Македонското друштво „Илинден“ – Тирана и Македонското друштво „Илинден“ – Огранок Голо Брдо, повторно го актуелизираат барањето од 2014 година, Владата да предложи изменување и дополнување на Законот за општините со формирање на две опшини – општина Голо Брдо и општина Гора. Тие испратија и соопштение до медиумите во кое пишува дека градоначалниците не треба да бидат именувани од Владата туку избрани на општи непосредни и тајни избори од граѓаните заради „доверба во системот и непосредното решавање на локалните комунални проблеми“.

 

 

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар