Владејачката партија Грузиски сон води на денешните изборите

Владејачката партија Грузиски сон води на денешните парламентарни избори во Грузија, според четири излезни анкети по затворањето на избирачките места.

Обединетиот сон веќе прогласи победа на изборите, кои се сметаат за тест за кредибилитетот на владејачката партија.

Лидерот на владејачката партија Грузиски сон, Биџина Иванишвили/ Фото: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Според анкетите, опозициското Обединето национално движење е на второ место, а неколку други опозициски партии го поминаа прагот од еден процент.

На изборите учествуваат 48 партии и две коалиции. Изборите се одвиваат под мешан систем: 120 кандидати ќе бидат избрани во Парламентот на пропорционална листа и уште 30 од мнозинска.

Прочитајте и...  Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Поврзани вести

Навални: ЕУ да не остане нема ако на било кој кандидат му се забрани учество на руските избори

Слободен печат

Одлука на Советот на Општина Битола: Донација од 40.000 евра за изградба на модуларна болница

Слободен печат

Филипче: „Полициски час“ нема да донесе ништо, есенскиот пик на вирусот е зад нас

Слободен печат

Во Србија на секои 28 минути едно лице ја губи битката со коронавирусот: Нови 7.790 случаи, 57 лица починаа

Слободен печат

И за вакцината за ковид-19 се поделивме, едни со Русите, други со Американците

Хоти: Нема договор со Белград за посетите на српските официјални лица на Косово

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian