9.2 C
Скопје

Вирусолог од Вухан: Во Азија има уште коронавируси кои можат да се пренесат на луѓето

Лилјаците во пограничните региони на јужна и југозападна Кина во себе носат други коронавируси кои можат да се прошират на луѓето, предупреди истакнат кинески научник.

Вирусологот Ши Шенгли од Институтот за вирусологија во Вухан изјави дека вирусите, вклучително и блиските роднини на Сарс-КоВ-2 предизвикани од Ковид-19, најверојатно ќе циркулираат во земјите од Јужна Азија.

-Треба да ги бараме не само во Кина, туку и во земјите од Јужна Азија- рече Ши, чиј прекар е „жена лилјак“, бидејќи специјализирала проучување на коронавирусите кај лилјаците, пишува „Гардијан“.

Каде се заразиле школките?

Шенгли и нејзините колеги досега не успеаја да ги откријат овие вируси кај домашни или диви животни во областа Вухан, главниот град на провинцијата Хубеи. Таа истакна дека доколку посредникот во ширењето на ковид-19 е школка, како што сугерираат некои, тогаш е можно вирусот ковид-19 да им бил пренесен на лилјаците надвор од Кина – бидејќи сите школки во Кина всушност доаѓаат преку шверцери од други азиски земји, вклучително и Индија.

Прочитајте и...  Црните Американци како мене очекуваат Џо Бајден да испорача

Сепак, вирусологот Дејвид Робертсон од Универзитетот во Глазгов сè уште верува дека истрагата за потеклото на вирусот што ја предизвика пандемијата со ковид-19 треба да биде насочена кон Кина.

-Ние сме прилично сигурни дека школките го фатиле вирусот од лилјаците откако беа увезени во Кина, рече Робертсон, додавајќи дека истражувањето на неговата група покажало дека Сарс-КоВ-2, пред да се прошири на луѓето, повеќето мутации ги стекнал уште додека бил присутен во лилјаците.

Поврзани вести

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Остави Коментар