18.8 C
Скопје

ВИДЕО: Во Израел е пронајдено јајце старо 1.000 години

Израелски археолози за време на ископувањата во градот Јавне пронашле недопрено јајце од кокошка старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите во светот, објави Израелскиот орган за антиквитети (ИАА).

„Ова е многу ретко откритие во Израел и во светот. Наоѓањето фрагменти од лушпи од јајца е секогаш интересно откритие кога работиме на ископувања, тоа е релативно вообичаено, но наоѓањето на цело јајце е навистина уникатен феномен“, рече д-р Ли Пери Гал од ИАА за Ерусалим пост“.

Јајцето е пронајдено во област што датира од византискиот период, односно од 4 до 7 век од нашата ера.

Кокошките биле припитомени во југоисточна Азија пред околу 6.000 години, но им требало време за да влезат во исхраната на луѓето“, забележа Пери. „Тие беа користени за други цели, како што е борбата со петли, и се сметале за убави животни, изложени во антички зоолошки градини и биле давани како подароци на кралевите. Всушност, едно од најраните места во светот каде наоѓаме докази за одгледување кокошки е Мареша, елинистичко место во Израел, кое датира од 2.300 години“, додаде таа.

Поради фактот што е пукнато, повеќето од внатрешните содржини протекле, но беше зачуван дел од жолчката, што ќе ни овозможи понатамошно истражување“, истакна Гал.

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар