12.8 C
Скопје

Tag : археолошко откритие

Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Во Израел е пронајдено јајце старо 1.000 години

Слободен Печат
Израелски археолози за време на ископувањата во градот Јавне пронашле недопрено јајце од кокошка старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите...
Живот Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Во Египет откриени христијански урнатини кои ја потврдуваат „природата на монашкиот живот“ во тој регион

Слободен Печат
Француско-норвешки археолошки тим откри нови христијански урнатини во пустина во западниот дел на Египет, со што се потврдува дека постоел монашки живот во регионот во...
Живот Магазин Магазин слајдер

Археолозите во Египет открија огромна пиварница стара 5.000 години

Слободен Печат
Археолозите во египетскиот град Абитос, откриле пиварница стара 5.000 години, во која може да се произведат иладници литри пиво, соопшти египетското Министерство за туризам и...