-2 C
Скопје

ВИДЕО | Сулејмани: Внимателно со продажбата на Попова Шапка – таму има милиони од туризмот

Премиерот Зоран Заев и министерот за економија Крешник Бектеши најавија можност за целосна или делумна приватизација на Попова Шапка. Тие се убедени дека ова ќе ги донесе очекуваните резултати.

-Владата и сама не знае што ќе продава и како да го менаџираат ова. Попова Шапка не може туку така едноставно да се понуди на други инвеститрори, бидејќи тие ќе сакаат да видат што се нуди во развојните етапи, урбанистички проекти со гарантирани маркици за градба. Затоа Владата требаше да се фокусира во друга насока, па да понуди. Не може да нудиш нешто што не ти е документационо решено. Детален урбанистички план нема, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ архитектот Хамди Сулејмани, кој додава дека Општина Тетово воопшто не е ангажирана околу развојот на Попова Шапка.

Прочитајте и...  ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Работник со лопата удри 80-годишен свештеник по глава

-На средбата со премиерот и самиот тој забрани да не се развива тој урбанистички план/проект, бидејќи бил градоначланик, сам увиде дека тој проблем не може да се реши така што општината би била ангажирана за еден, Владата за друг, трета институција за трет дел. Тие треба сите да се соединат бидејќи тоа е еден орган, едно тело и само така може да функционира. За ски ценатарот да стане привлчено место потребно е првата година да помине во уредување на документационите постапки. Не смее да има една препрека. Потоа треба да се дели етапи – равој во туримот преку новите хотели и во новите ски патеки, смета Сулејмани.

-Владата треба да земе примери како се развива Кожув и како од приватен инвеститор сега е блокиран. Значи ако вака се продава, на затворени очи, истото може да и се случи и на Шапка. Треба да има преплетеност помеѓу приватниот и јавниот сектор. Во тие менаџерски управувања треба да има соодветни луѓе кои ја познаваат проблематиката. Ако треба нека се платат од странство, вели Сулејмани.

Прочитајте и...  ММФ: Глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни заради пандемијата

Целиот разговор со архитектот Сулејмани погледнете го во видеото.

Поврзани вести

Хаварисаните возила во Центар ќе одат во старо железо

Навални од притвор повикува на протести: Не плашете се, излезете на улица, излезете за себе и за својата иднина

Слободен печат

Полициски час, задолжителна работа од дома, носење ФФП2 маски се дел од новите мерки во Германија

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

ВИДЕО | Жителите од населбата Влае во страв: Тврдат дека биле сексуално вознемирувани од овој човек

Слободен печат

Остави Коментар