ВИДЕО| Претседателот на Венецуела Мадуро претставен како „суперхерој“ во борбата против „злoто“ наречено Америка

Фото ЕПА

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро беше претставен како суперхеројот Супер мустаќи („SuerBigot“) во цртаниот филм, што наиде на поделени реакции ширум светот.

Мускулестиот цртан суперхерој ја подели јавноста. Поддржувачите на Мадуро се воодушевени, додека оние кои се противат на претседателот го исмеваат овој потег. Суперхеројот кој личи на Мадуро е претставен како неуништлив, тој ја има супермоќта „железната лева тупаница“ да ја заштити својата социјалистичка татковина од негативец кој многу личи на Доналд Трамп.

Цртаниот филм се прикажува на државната телевизија.

“Фантастично е! „Не пропуштајте!“, твитна заменик министерот за трговија Луис Вилегас Рамирез по новата епизода во која „Супер мустаќи“ се обидува да испрати кубански, руски и кинески вакцини против коронаирус на граѓаните на Венецуела – само за да ја блокира испораката со помош на Непријатели на Мадуро, пренесува Гардијан.

„Конечно ќе ги уништиме. Ќе настрадаат. Ќе плачат. Тие ќе бидат глобален епицентар на пандемијата“, се прикажува како „грдите империјалисти“ се фалат пред „Супер мустаќите“ да ја спасат работата.

Никој не се закача со „Супер мустаќи““, се пофали на Твитер државната телевизија ВТВ.

Неистомислениците на Мадуро остро ја критикуваа серијата, при што експертите го осудија, како што некои го нарекоа обид да се изгради култ на личноста – или дури и обид да се контролира умот во стилот на Гебелс.

Други се прашуваа зошто наводно семоќниот суперхерој не успеал да ја заштити својата земја од хуманитарна катастрофа. Хулио Борхес, истакнат опозиционер, сугерираше дека „Супер разурнувачот на Венецуела“ ќе биде посоодветно име за главниот лик во цртаниот филм.

„Мадуро значи мизерија и корупција“, напиша Борхес на Твитер покрај фотографијата на Венецуелците кои бараат храна.

Гилермо Зубилага, венецуелски експерт во таканаречениот „Советот на Америка“, рече дека има логика во навидум несериозниот цртан филм.

Тој смета дека спин докторите се надеваат дека „Супермустаќи“ ќе ја нагласат непобедливоста на политичарот кој и покрај сите наводни опструкции сепак победува во немилосрдната кампања на САД која сака да го собори.

„Неговата супермоќ останува на власт“, ​​рече Зубилага, укажувајќи на критичката поддршка од Кина и Русија, чиј заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков минатата недела одби да ја исклучи можноста за испраќање војници во Венецуела доколку тензиите со САД продолжат да растат.

„Пораката што се обидуваат да ја пренесат е дека имаат целосна контрола“, додаде тој.

Мадуро не е првиот авторитарен лидер кој е претставен како суперхерој во неговата земја.

Во 2016 година, кинеските пропагандисти направија цртана верзија на нивниот лидер Кси Џинпинг, во која шефот на Комунистичката партија елиминираше „корумпирани функционери“ во кинексата власт

Една година подоцна, Москва беше домаќин на уметничка изложба наречена „Супер Путин“, со скулптури и слики кои го слават рускиот претседател Владимир Путин. Едниот го покажа Путин во тесен костим на Супермен со иницијалите SP испишани на неговите гради

Претходникот на Мадуро, Хуго Чавез, ја доби постхумната чест од црниот филм, во кој латиноамериканските револуционери како Че Гевара и Хозе Феликс Рибас му посакаа добредојде во рајот.

Зубилага верува дека претставниците на пропагандата ги замислиле „Супер мустаќите“ како одвраќање на вниманието на граѓаните од економски колапс на Венецуела.

Толку е смешно да ги тераш луѓето да зборуваат.Те оддалечува од реалноста во која 6 милиони луѓе заминаа во странство во која има неухранетост но и 250 политички затвореници.Мислам дека е ефективно. Не би го отфрлил. Кога ќе повториш тоа е толку многу… луѓето почнуваат да веруваат во тоа“, смета венецуелскиот експерт

Видео на денот