ВИДЕО | Последната Супермесечина годинава снимена со камера

Супермесечина / Фото EPA-EFE/Bienvenido Velasco

Вселенски ентузијаст од Непал ја снимил Супермесечината ставајќи го својот мобилен телефон на визирот на неговиот телескоп.

Амартија Мишра рече дека често го фаќал небото од главниот град на Непал, Катманду, пренесува Би-Би-Си.

Месечината била видена и од Колорадо, САД.

За да може Месечината да се класифицира како Супермесечина, таа мора да се види во целост, кога Месечината е најблиску до Земјата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот