ВИДЕО: Полјаците го елиминираа олимпискиот вицешампион Русија

Полјаците се во полуфиналето, а таму ќе играат со Чешка или Словенија/Фото: EPA-EFE/Adam Warzawa

Одбојкарите на Полска ја совладаа Русија со 3:0 по сетови 25:14, 26:24 и 25:19 и се пласираа во полуфиналето на Европското првенство.

Во борбата за пласман во финалето Полјаците како едни од домаќините на континенталниот собир ќе играат против победникот од дуелот Чешка – Словенија.

Бодрени од своите верни навивачи, полските репрезентативци доминираа против руската селекција, освојувач на олимпиското сребро летово во Токио.

Во победничките редови по 14 поени имаат Курек и Леон Венеро, а на спротивната страна истиот учинок го имаше и Клиука.

Претходно српската селекција се промовираше како учесник во полуфиналната фаза, откако со 3:0 ја елиминираше Холандија.

В среда ќе се одиграат останатите четвртфинални средби, Италија против Германија (16.00 часот) и Чешка против Словенија (19.00 часот).

Видео на денот