ВИДЕО: Њукасл го чека Манчестер јунајтед во финалето на Лига купот

фото: EPA-EFE/Andrew Yates

Њукасл ќе се бори за првиот домашен пехар во Англија после 1955 година кога го освои ФА купот. И во реванш натпреварот од полуфиналето во Лига купот славеше против Саутемптон овојпат со 2:1 и така го потврди триумфот од првиот меч (0:1).

Двоен стрелец во домашната победа на стадионот „Ст. Џејмс Парк“ беше Лонгстаф во петтата и 21 минута.

Гостите се надеваа дека ќе направат чудо во 29 минута кога Адамс намали на 2:1, но создадоа само една шанса до крајот на мечот.

Иако Њукасл од 82 минута остана без еден играч на теренот поради црвениот картон на Гимараеш, до крајот на средбата успеа да ја задржи предноста и да се пласира во финалето.

А во борбата за трофејот, освен ако не се случи големо изненадување, се очекува составот на Еди Хоу да игра против Манчестер јунајтед кој в среда на „Олд Трафорд“ ќе стартува со позитива од 3:0 стекната на првиот меч на гостувањето кај Нотингем форест.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот