epa09164264 Real Madrid's Eden Hazard (C) in action against Chelsea's Kai Havertz (L) and Andreas Christensen (R) during the UEFA Champions League semifinal first leg soccer match between Real Madrid CF and Chelsea FC at Alfredo Di Stefano stadium in Madrid, Spain, 27 April 2021. EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Вечерва во Мадрид во првиот натпревар од полуфиналето во Лигата на шампионите ремизираа екипите на Реал и Челси (1:1).

Убава шанса имаа гостите во 10 минута, ударот на Вернер успеа да го запре Куртоа. Но, четири минути подоцна поведоа лондонските „сини“, стрелец на погодокот беше Пулишиќ после една убава акција.

Во 22 минута ја видовме и првата сериозна шанса на „кралевите“, Бензема одлично се намести, уште подобро шутираше, но ја погоди стативата.

Неполни половина час игра дојде и израмнувањето, после еден корнер, Милитао ја врати топката пред голот на гостите, каде одлично се снајде Бензема и мајсторски реализираше за поставување на конечниот епилог.

Во вториот дел играчите на Зинедин Зидан можеа да направат целосен пресврт, во 64 минута Винисиус им избегна противничките дефанзивци, но недостасуваше завршница.

И на спротивната страна премиерлигашот можеше да си замине од ова гостување со уште подобар резултат, но своите можности во гол не ги претвори Зијеш во 72 и 79 минута, овој вториот обид од слободен удар.

Дефинитивно очекуваме возбудлив реванш кој е закажан за 5 мај 2021 година на стадионот „Стемфорд Бриџ“ во Лондон.