1 C
Скопје

ВИДЕО: Јокиќ како Олајџувон, историска партија против Бруклин!

Доцна синоќа во НБА лигата играчите на Денвер се поразени од составот на Бруклин со конечен резултат 122:116.

Српскиот центар Никола Јокиќ беше блиску до „трипл-дабл“, запиша 23 поени, 11 асистенции и осум скока. На спротивната страна за Нетси доминираше Кевин Дурант со 34 коша, 13 асистенции и девет скока.

Бруклин направи серија од дури 29:4, го доведе мечот во свој ритам, како и во егал, па Денвер повторно дојде до предност на 113:111. Но, со серија од 10:0, Бруклин го потврди триумфот.

Јокиќ низ дури седум украдени топки стана првиот центарски стартер кој дојде до барем 20 поени и седум украдени топки уште од Хаким Олајџувон во 1990 година.

Прочитајте и...  Чедомир Јаневски нов тренер на Олимпијакос Никозија!?

Воедно, Србинот е првиот со барем 20 поени, 10 асистенции и барем пет украдени топки од 1994 година, и тогаш Олајџувон имаше слична статистика, 7 април.

НБА, резултати –

Филаделфија Сиксерс-Мајами Хит 137:134 (120:120, после 1 продолжение)
Бруклин Нетс-Денвер Нагетс 122:116
Кливленд Кавалирс-Јута Џез 87:117
Чикаго Булс-Бостон Селтикс (одложено)
Хјустон Рокетс-Лос Анџелес Лејкерс 100:117
Оклахома Сити Тандер-Сан Антонио Спарс 102:112
Голден Стејт Вориорс-Индијана Пејсерс 95:104

Табела, Источна конференција:
1.Бостон Селтикс 7-3
2.Филаделфија Сиксерс 8-4
3.Милвоки Бакс 7-4

Табела, Западна конференција:
1.Лос Анџелес Лејкерс 9-3
2.Феникс Санс 7-4
3.Јута Џез 7-4

Поврзани вести

Неверојатниот Јокиќ го чека супер максимален договор

Слободен печат

Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Слободен печат

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Слободен печат

Остави Коментар