3.9 C
Скопје

Видео I Национален карантин до 1 декември: Франција се затвора за сите држави кои не се членки на ЕУ

Според новите мерки за карантин што стапуваат во сила од денеска и ќе траат до 1 декември, границите на Франција ќе бидат затворени за сите земји кои не се членки на Европската Унија (ЕУ).

Францускиот премиер Жан Кастекс, објаснувајќи ги новите мерки, истакна дека граѓаните ќе можат да излезат од своите домови само за купување на храна, заминување на работа или од здравствени и итни семејни причини.

Кастекс изјави дека во текот на траење на новите мерки, вежбање на отворено ќе биде дозволено само еден час дневно. Тој додаде дека дури и децата над шест годишна возраст ќе мораат да носат заштитни маски за време на наставата.

Министерката за труд, Елизабет Борн истакна дека работата од дома ќе биде задолжителна во текот на цела недела, освен кога тоа е технички невозможно.

Прочитајте и...  Филипче: Лек за ковид-19 нема, ремдесивир и фавира да се пијат само во консултација со лекарите

Секој граѓанин кој ќе излезе од дома ќе мора да има документ со кој го оправдува својот излез, а проверките ќе ги врши полицијата.

Училиштата, за разлика од пролетниот карантин, ќе останат отворени, но универзитетите ќе се затворат.

Кафулињата и рестораните, исто така, ќе бидат затворени, како и продавниците, освен сервисите за поправка на автомобили, супермаркетите, пералните, оптичарските и фармацевтските работилници.

Јавните служби и натаму ќе функционираат, а ќе бидат отворени и верските објекти, но прославите, како што се свадби на пример, се ограничени на мали групи.

Хотелите, исто така, ќе бидат отворени, но нивниот капацитет е ограничен на патувања од професионални причини.

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа изјави дека во земјата повторно ќе биде воведен карантин на национално ниво во обид да се спречи ширењето на епидемијата на ковид-19 што се заканува да излезе од контрола.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кувајт денеска одржува парламентари избори

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар