24.8 C
Скопје

ВИДЕО: Бензема го спаси Реал од пораз во големото дерби и ја врати неизвесноста во трката за титулата

Големото дерби во 26. коло во Ла Лига помеѓу градските ривали Атлетико Мадрид и Реал Мадрид заврши без победик 1:1 и ја зголеми неизвесноста во трката за шампионската титула.
Атлетико Мадрид остана лидер на табелата со 59 бода, само три повеќе од Барселона која има натпревар помалку, додека „кралскиот“ клуб е третопласиран со 54. бодови.

<strong
Атлетико Мадрид поведе во 15. минута кога Љоренте со одлична асистенција го пронајде Луис Суарез на кого не му беше тешко да го совлада Тибо Куртоа. Во финишот од првиот дел, судијата Алехандро Ернандез по консултација со ВАР, не досуди пенал за Реал Мадрид.
Второто полувреме донесе поофанзивна игра на „кралевите“ и таквиот пристап им донесе гол во самата завршница од натпреварот. Стрелец на голот кој ја врати неизвесноста во трката за шампионската титула беше Карим Бензема во 88. минута.

Поврзани вести

Арбреша Реџепи е осмиот македонски спортист кој ќе учествува на Игрите во Токио

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас победник во „квизот“ на Наполи – колку добро ги познаваш соиграчите?

Слободен печат

Џенова му понуди нов договор на „Гранде“ Пандев!

Слободен печат

Кои беа најбрзите македонски репрезентативци на Европското првенство?

Слободен печат

ВИДЕО: Англичаните „гладни“ за одмазда, не ја забораваат неправдата од 2010 година!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гаучосите“ го разбудија Лео Меси за да му честитаат роденден!

Слободен печат

Остави Коментар