epa09059756 Atletico Madrid's goalkeeper Jan Oblak (R) in action against Real Madrid's Karim Benzema (L) during the Spanish La Liga soccer match between Atletico Madrid and Real Madrid at Wanda Metropolitano stadium in Madrid, Spain, 07 March 2021. EPA-EFE/JuanJo Martin

Големото дерби во 26. коло во Ла Лига помеѓу градските ривали Атлетико Мадрид и Реал Мадрид заврши без победик 1:1 и ја зголеми неизвесноста во трката за шампионската титула.
Атлетико Мадрид остана лидер на табелата со 59 бода, само три повеќе од Барселона која има натпревар помалку, додека „кралскиот“ клуб е третопласиран со 54. бодови.

<strong
Атлетико Мадрид поведе во 15. минута кога Љоренте со одлична асистенција го пронајде Луис Суарез на кого не му беше тешко да го совлада Тибо Куртоа. Во финишот од првиот дел, судијата Алехандро Ернандез по консултација со ВАР, не досуди пенал за Реал Мадрид.
Второто полувреме донесе поофанзивна игра на „кралевите“ и таквиот пристап им донесе гол во самата завршница од натпреварот. Стрелец на голот кој ја врати неизвесноста во трката за шампионската титула беше Карим Бензема во 88. минута.