Видарсон: Знам дека Македонија има многу важен меч, но Исланд оди на победа

видарсон
Исланѓаните не доаѓаат со бело знаме во Скопје, селекторот на „рибарите“, Артур Видарсон/Букурешт, Романија/11 ноември 2021/Фото: EPA-EFE/Robert Ghement

Македонската А репрезентација утре од 18.00 часот на Националната арена „Тодор Проески“ ќе ги одмери силите против Исланд во последниот натпревар од квалификациите за пласман на Светското првенство.

Нашата А селекција со триумф ќе го обезбеди второто место и мундијалскиот бараж, а Исланѓаните се без шанси откако ги откажавме после убедливата победа во Ереван.

Исланд ни направи „услуга“ откако не загуби во претходното коло против Романија во Букурешт играјќи без голови (0:0), а сега мотивиран доаѓа по добар резултат и во Скопје. Така барем најавува исландскиот селектор Артур Видарсон:

– Сакаме во добра атмосфера да ги завршиме овие квалификации. Како и на сите досегашни натпревари, и на утрешниот против Македонија одиме на победа. Среќни бевме после бодот освоен во Букурешт, иако се чувствуваше незадоволството кај моите играчи дека можеа да дојдеме и до триумф.

Повторно сакаме добро да се претставиме, важно е за нас да напредуваме. Одиме чекор по чекор, сакаме да постигнеме голови и се надевам дека тоа ќе го направиме в недела. Свесни сме дека противникот е силен и игра многу важен натпревар – вели Видарсон.

Костадинов: Се е во наши раце, без еуфорија и со „ладни“ глави да влеземе во натпреварот против Исланд