ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Мечот Вардар-Пекинг го гледале 700.000 луѓе!

Вардар сезонава после четири одиграни мечеви во рамките од групата „А“ забележа три победи и еден пораз. Моментно е на второто место со девет бодови колку што имаат уште Татран Прешов и Војводина, а лидер е Мотор Запорожје со 12.

Еден интересен податок за хрватските медиуми објави директорот на СЕХА Газпром лигата, Синиша Остојиќ.

– Сакам да истакнам дека регионалната СЕХА Газпром лига нема алтернатива на овие наши простори кои оваа година додатно ги проширивме на подалечните пазари. Што тоа ни донесе. Ќе ви откријам само еден податок. Првиот натпревар на кинескиот клуб во нашата лига го следеа 700.000 луѓе што за нас беше незамисливо – вели Остојиќ.

На тој прв дуел екипата на Вардар во Спортскиот центар „Јане Сандански“ го совлада кинескиот клуб Пекинг со резултат 37:23.

Прочитајте и...  Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

– Составот на Вардар натпреварите против посилните клубови стекна искуство за пресметките во Лигата на шампионите. За нив е едноставно подготовката за најсилните екипи во Европа значително се зголеми – вели Божидар Ѓурковиќ, член на извршниот одбор на Европската ракометна федерација.

Прочитај повеќе

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат

Официјално: Икарди потпиша договор со ПСЖ

Слободен печат

Кировски: Ми се јавува Панчев, a мислев дека некој се шегува со мене!

Слободен печат

„Кро Коп“ може да се пофали и со кратка фудбалска кариера (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сакраменто Кингс испрати алармантна порака

Слободен печат

МЗТ Скопје со покана за настап во АБА лигата!?

Слободен печат

Гасперини беше заразен пред натпреварот со Валенсија

Слободен печат

Фудбалска „треска“: 110 натпревари во 39 дена

Слободен печат

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат