• пекинг

„Вашингтон пост“: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

Администрацијата во Вашингтон има намера да објави дека претседателот Џо Бајден и сите останати владини чиновници на САД нема да присуствуваат на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг, јави синоќа „Вашингтон пост“. Од извори на весникот се дознава дека бојкотот е планиран како протест против нарушувањето на човековите права од страна на кинеските власти. …

„Вашингтон пост“: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг Read More »