8 C
Скопје

ВАР го „поттурна“ Реал Мадрид на врвот во Ла Лига (ВИДЕО)

ВАР технологијата и судиите повторно во главната улога на фудбалските терени.

Реал Мадрид како гостин го совлада Реал Сосиедад со 1:2 во натпревар кој го одбележија спорните одлуки на судијата во корист на „кралскиот“ клуб.
Во главната улога беше ВАР технологијата која „досуди“ во корист на Реал Мадрид во сите три спорни моменти.

Прво ВАР одлучи дека е пенал за Реал Мадрид, а сигурен реализатор беше капитенот Серхио Рамос на стартот од второто полувреме.

Потоа судијата му поништи гол на Аднан Јанузај поради офсајд, имено Мерино наводно го попречил голманот на „кралевите“ Тибо Куртоа при шутот на Белгиецот. Оваа одлука го разбесни домашните фудбалери кои жестоко протестираа но судијата не сакаше да се консултира со ВАР.

Само една минута подоцна, Карим Бензема постигна гол, а судијата Фернандез го призна иако фудбалерите на Реал Сосиедад да биде поништен поради игра со рака. До крајот на средбата, домашниот тим успеа само преку Мерино да го намали водството на Реал Мадрид.

Прочитајте и...  Фернандо Љоренте ќе му биде соиграч на Несторовски!?

Со оваа победа Реал Мадрид се искачи на врвот на табелата во Ла Лига со 65 бода, исто колку што има и Барселона, но „кралевите“ имаат подобар меѓусебен скор.

Поврзани вести

ВИДЕО: Швајцарски скијач падна на глава при брзина од 145 км/час!

Слободен печат

СП: Македонските ракометари убедливо поразени и од Русија!

Слободен печат

Кралски куп: Димитриевски против Меси, Барди го доби Ваљадолид

Слободен печат

ВИДЕО: МЗТ Скопје Аеродром непријатно изненаден во Бања Лука!

Слободен печат

Тренерот на Реал, Зинедин Зидан позитивен на ковид-19

Слободен печат

Терасата на Ѓоковиќ е поголема од мојата соба, но тој барем не молчи како Надал!

Слободен печат

Остави Коментар