Украина: Борбата за Донбас ќе ја реши судбината на земјата

украина донбас руски војници сепаратисти
Проруски сепаратисти во Донбас / EPA/MARKIIAN LYSEIKO

Украина соопшти дека руските сили се обидуваат да ги опколат нејзините трупи во источниот регион Донбас пред потенцијално одлучувачките битки кои ги претставуваат најинтензивни борби во тримесечната војна меѓу соседите, пренесува британски Телеграф.

Од украинското Министерство за одбрана велат дека руската артилерија ги напаѓа станбените области во Донбас, додека нејзините сили се обидуваат да ги опколат украинските единици околу градовите Северодонецк и Лисичанск, но инсистираат на тоа дека секое повлекување од територијата во областа е тактички и привремен потег.

Жестоките борби во Донбас продолжија додека западните сили го изразија револтот поради руската поморска блокада на украинските пристаништа во Црното Море, а претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја обвини Москва дека „го користи гладот ​​и житото за да ја искористи моќта“.

„Генерално, дејствијата на руската армија покажуваат дека Русија се подготвува за долгорочна воена операција. Сега сме сведоци на најактивната фаза на целосна агресија што Русија ја покрена против нашата држава“, рече портпаролот на украинското Министерство за одбрана, Олександр Мотузијаник.

Тој ја опиша ситуацијата во Донбас како „исклучително тешка, бидејќи сега, можеби, се решава судбината на оваа земја“.

Офанзива

Украинските власти соопштија дека Русија сепак не направила стратешки пробив во Донбас, иако Москва го именуваше „ослободувањето“ на регионот како своја нова цел, откако нејзините сили не успеаја да ги заземат Киев и Харков, двата најголеми града во Украина.

„Непријателот ги насочи своите напори на извршување на офанзива со цел да ги опколи Лисичанск и Северодонецк“, рече Серхи Хаидаи, гувернер на провинцијата Луганск, која со соседниот Доњецк ја сочинува индустриската и богата со јаглен област позната како Донбас.

Сеопфатната инвазија на Москва имаше најголем успех во јужна Украина, каде што руските трупи сега го контролираат Мариупол и поголемиот дел од регионот Херсон, создавајќи копнен коридор помеѓу руската граница и Крим, полуостровот на Црното Море што го анектираше Русија во 2014 година.

Во Мариупол сè уште се наоѓаат телата на мртвите. Петро Андриушченко, помошник на украинскиот градоначалник на градот, вчера изјави дека околу 200 тела биле затрупани во урнатините во подрумот на една висококатница.

Блокада

„Во Украина, армијата на Кремљ ги конфискува резервите на жито и машините, а руските воени бродови во Црното Море ги блокираат украинските бродови полни со пченица и семки од сончоглед“, рече Фон дер Лајен на Светскиот економски форум во Давос.

Според американскиот Стејт департмент, државниот секретар Антони Блинкен му рекол на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба дека „глобалната криза со безбедноста на храната што произлегува од бруталната војна [на Русија] бара глобален одговор и тие разговарале за потенцијалните средства за извоз на житото на Украина на меѓународните пазари”.

Кулеба на Твитер напиша: „Руските крадци крадат украинско жито, го товарат на бродови, минуваат низ Босфор и се обидуваат да го продадат во странство. Ги повикувам сите држави да останат будни и да одбијат какви било предлози. Не станувајте соучесници на руските злосторства“.

Руски масовни напади врз Донбас – Русија испрати илјадници војници да го заземат Луганск, „Дали е на повидок нов Мариупол“

Видео на денот