Руски масовни напади врз Донбас – Русија испрати илјадници војници да го заземат Луганск, „Дали е на повидок нов Мариупол“

Украина борби / EPA-EFE/ALISA YAKUBOVYCH

Руските сили ја интензивираа офанзивата на последниот „џеб“ на отпорот околу областа Луганск во источниот украински регион Донбас, додека конфликтот влезе во четвртиот месец од почетокот на руската спецјална операција.

Северодонецк е под „континуирано бомбардирање“, а Русија испрати илјадници војници да го окупираат целиот регион, кој е под „масовен напад“, како што соопштија локалните власти, украинската армија и британското Министерство за одбрана.

Фото: Alexander Reka

По неуспехот на северната украинска област околу градот Харков, Русија се сврте кон Донбас на исток во средината на април и започна масовен артилериски и ракетен напад долж источниот фронт на Украина долг 480 километри, што украинските власти го нарекоа почеток на нова офанзива која се протега од Харков. на север до Мариупол на југ.

украина донбас руски војници сепаратисти
Проруски сепаратисти во Донбас / EPA/MARKIIAN LYSEIKO

„Масовен удар“

Шефот на регионалната администрација Серхиј Гајдаи изјави дека руските сили го напаѓаат Северодонецк речиси континуирано и „дека постојано пристигнуваат извештаи за уништени домови во градовите Попасна и Рубижно“. Тој рече дека Северодонецк е под „масовен напад“, предупредувајќи ги жителите дека е предоцна за евакуација.

„Северодонецк се брани – градот е целосно под контрола на украинските власти. „Русите ги концентрираа речиси сите свои сили, односно 25 баталјонски тактички групи за да го заземат градот“, објави гувернерот на Луганск .

Весникот „Киев Индипендент“ пишува дека руските војници бомбардирале 38 населби во регионите Доњецк и Луганск, каде биле убиени шест цивили, а исто толку биле повредени. Во нападите биле оштетени и 63 станбени згради, меѓу кои 53 домови, детска градинка, банка и аптека
.

Проруски сепаратист во Донбас / EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

„Континуирана офанзива“

Украинските вооружени сили во вторникот на Фејсбук потврдија дека руските сили спроведуваат континуирана офанзива во регионот, додавајќи дека „непријателот отворил оган долж целата линија на фронтот “. Британското Министерство за одбрана во својот најнов извештај наведува дека Русија се обидува да го опколи не само Северодоњецк, туку и Лисичанск и Рубижне за да ја окупира целата област на Луганск.

„Во моментов северната и јужната оска на руската операција се разделени со околу 25 километри територија под контрола на Украина“, се наведува во извештајот на британското разузнавање.

„Постои силен украински отпор со сили кои заземаат добро воспоставени одбранбени позиции“, се вели во извештајот, додавајќи дека Русија „постигнала некои локализирани успеси, делумно благодарение на концентрацијата на артилериските единици“.

Битката за Северодоњецк станува жариште на војна додека Русија се обидува да заземе еден од последните големи градови во клучната источна провинција која сè уште е под украинска контрола. Људмила Денисова, украинскиот омбудсман за човекови права, пред неколку дена изјави дека Северодонецк станува „новиот Мариупол“.

„Дел од кампањата за заземање на Донбас“

„Окупирањето на „џебот“ на Северодонецк ќе го стави целиот регион Луганск под руска контрола. Иако во моментов тоа е главниот напор на Русија, оваа операција е само еден дел од руската кампања за заземање на Донбас.

„Доколку линијата на фронтот Донбас се придвижи подалеку на запад, таа ќе ги прошири линиите на комуникација на Русија и веројатно е дека нејзините сили ќе се соочат со дополнителни тешкотии во логистиката“, се вели во извештајот на британското Министерство.

Во посебен извештај, Институтот за проучување на војната изјави дека руските сили имале мал успех во Северен Доњецк и веројатно нема да го заземат Бахмут во Доњецк, вториот најнаселен град во регионот со повеќе од 100.000 жители.

Знаме на Донбас / МИА

Истакнувајќи дека руските националисти – вклучително ветерани и воени коментатори – се повеќе ги критикуваат неуспесите на „специјалната воена операција“ на Русија, повикувајќи на дополнителна мобилизација, институтот информира дека руските сили околу градот Изум ги засилиле своите воздушни и артилериски напади и веројатно ќе обидат да ја продолжите офанзивата што губи на интензитет.

Се наведува дека „руските операции за опкружување на Северодонецк постигнале помал успех во последните 24 часа, возејќи на север преку Золоте“, град во областа над која делови од украинските сили изгубиле контрола за време на војната во Донбас во 2014 година, а некои од нив сега во „сивата зона“ меѓу конфликтните страни. Институтот, исто така, процени дека руските сили веројатно ќе постигнат помал успех западно од Попасна во блиска иднина.

„Украинската контраофанзива североисточно од Харков продолжува да ги загрозува руските позиции и ја принудува Русија да ги повлече единиците од тековните офанзиви во источна Украина за да ги зајакне своите одбранбени позиции во близина на Вовчански“, соопшти американскиот тинк-тенк. контраофанзива.

Фото: EPA-EFE/DAVE MUSTAINE

Додека Русија се фокусира на Донбас и јужниот брег, украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди во понеделникот, по извештаите за силни бомбардирања, дека следните недели ќе бидат тешки.

– Најтешка борбена ситуација денеска е во Донбас – рече Зеленски, споменувајќи ги најтешко погодените градови како Бахмут, Попасна и Северодонецк.

Тој изјави дека Русија извршила речиси 1.500 ракетни напади и над 3.000 воздушни напади во Украина во првите три месеци од војната. Во говорот за време на конференцијата во Давос, Зеленски се пожали дека руската армија во Донбас има „20 пати повеќе опрема од украинската“.

– Ни недостасува опрема затоа што се бориме против толку голема држава и голема армија. Сега во Донбас имаат 20 пати повеќе опрема. Замислете само колку се силни нашите војници, какви луѓе имаме – рече тој за време на конференцијата во Давос.

Видео на денот