Убиството на британскиот пратеник прогласено за терористички инцидент

Цвеќе на местото каде што сер Дејвид Ејмс беше убиен
Цвеќе на местото каде што сер Дејвид Ејмс беше убиен / Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Убиството со нож на конзервативниот пратеник сер Дејвид Ејмс во Леј-он-Си, Есекс е прогласено за терористички инцидент, потврди Метрополитен полицијата.

Како што пренесе ДПА, истрагата ја предводи антитерористичка полиција.

Ејмс (69), кој го претставуваше западен Саутенд во Есекс беше нападнат во Методистичка црква. Тој беше хоспитализиран и опериран, но им подлегна на повредите.

По нападот полицијата уапси еден маж и соопшти дека нема да трага по други лица.

Извор: МИА

Видео на денот