Убиец и слувач на деца умре од рак

Озлогласениот убиец на деца Расел Бишоп починал од рак/ Фото: Твитер

Британското Министерство за правда соопшти дека озлогласениот убиец на деца Расел Бишоп починал од рак.

55-годишникот починал во болница откако итно бил пренесен во неа од затворот Френкленд во округот Дурам.

Тој беше прогласен за виновен за убиство на две деветгодишни девојчиња, Никол Фелоус и Карен Хадавеј, во парк во Брајтон во 1986 година.

Тој заврши во затвор откако беше суден по втор пат во 2018 година со нови докази собрани со помош на попрецизна ДНК технологија.

Бишоп, тогаш 20-годишен, сексуално ги злоупотребувал девојчињата, а потоа ги задавил во Вајлд Парк во Брајтон.

Нивните мајки му рекле, по 32 години борба за правда, дека е „зло чудовиште“, пишува Sky News.

Иако Бишоп беше ослободен во првото судење за убиства на девојчиња, тој беше осуден на доживотен затвор во рок од три години за киднапирање, сексуален напад и обид за убиство на седумгодишно девојче во паркот Саут Даунс.

Видео на денот