18 C
Скопје

Три лица починаа, 11 се исчезнати во поплавите во Турција

Три лица го загубија животот во поплавите предизвикани од обилните дождови на брегот на Црно Море во Турција, додека единаесет други се водат како исчезнати, потврди министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Сојлу соопшти дека надлежните служби спасиле 127 лица, јавија американските медиуми, додавајќи дека еден од починатите во поплавите бил полицаец.

Поради обилните дождови на турскиот брег на Црното Море и свлечиштата што се придвижија, евакуирани се станарите од станбените згради во провинцијата Риза.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар