Трагедија, боксер почина  откако беше нокаутиран во ринг - Слободен печат

Трагедија, боксер почина  откако беше нокаутиран во ринг

Максим Дадашев, рускиот боксер почина во болница како резултат на тешките повреди на мозокот здобиени од дуелот со Субриел Матијас.

Бокс мечот се одржа минатиот петок, а во 11. рунда тренерот Бади Мекгирт фрли крпа во рингот за да ги прекине жестоките удари кои ги трпеше Дадашев и да спречи потешки повреди и последици. За жал, неговата рекација дојде прекасно.

Рускиот боксер веднаш по прогласувањето на победникот, при излегувањето од рингот падна. Медицинскиот тим веднаш реагира и го пренесе во болница каде беше утврдено дека има крвавање на десната страна на мозокот и има хематом поради што беше итно опериран.

Меѓутоа повредите кои ги претрпе за време на бокс мечот беа големи поради што Дадашев беше ставен во вештачка кома од која повеќе не се разбуди.

Прочитајте и...  Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

 

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

три × оне =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат