-1 C
Скопје

Топ 10 трендови на суперхрана за 2020

Какви трендови на суперхрана имаме во тековнава година?

На почетокот на секоја година се прават нутриционистички листи со супер-здрави намирници кои ќе бидат „ѕвезди“ во тековната година. Некои од намирниците кои се сметале за суперхрана во изминатите години, го губат приматот пред супер-намирниците лансирани на актулните трендовски листи. Студијата која штотуку ја објави „Uber Eats“ е јасна: корејското кимчи, јапонската мача, чиа, тофу, сосот од срирача и куркумата сега се подолу на листата за суперхрана за 2020 година, додека нивното место го заземаа некои други супер-намирници.

На првото место е лененото семе. Второто место му припаѓа на маслото од семе од коноп, а третото на чајот од комбуха.

Меѓу топ 10 намирници на листата се најдоа и лукот (4.то место), печурката лисичарка (5.место), какаото (6.место), пуканките (7.место), тиквата (8.место), џекфрут или нангка (9.место) и индонезиското темпе (10.место).

Да ги разгледаме заедно вредностите на првите три супер-намирници за 2020.

Лен

Семето од лен содржи многу минерали (фосфор, бакар и магнезиум), протеини (околу 20%) и липиди (40%). Преку лененото семе може да се снабдиме во голема количина со Омега 3 и Омега 6, кои го одржуваат правилното функционирање на имунолошкиот систем, го намалуваат крвниот притисок и ги контролираат триглицеридите во крвта. За да не изгуби ниту едно од овие својства, лененото семе треба да се конзумира сирово: затоа користете го за да ги збогатите салатите и супите. Не заборавајте дека лененото семе може да се користи и во кујната како врзивно средство, наместо јајце, во бројни вегански рецепти.

Масло од коноп

Има бројни терапевтски доблести. Содржи многу витамини (А, Е, Б1, Б2, Ц), минерали (железо, калциум, магнезиум, калиум и фосфор) и оптимална рамнотежа меѓу Омега 3 и Омега 6. Заедно со рибиното масло е еден од ретките снабдувачи на организмот со алфа-линолеинска киселина која делува како вазопротективен и анти-тромботичен лек. Најдобро е да се користи сирово масло од коноп за да не се променат неговите својства. Во козметичка цел пак, маслото од коноп е корисно за обновување на кожата и спречува на сувост и појава на дамки.

Чај од комбуха

Тоа е ферментиран пијалок со ориентално потекло. Во Кина се смета за еликсир за долг живот, додека во Русија се користи против тегоби во стомакот и за подобро варење на храната. Ферментацијата го прави чајот богат со пријателски бактерии со антиоксидантни својства, полифеноли и витамини Б. Затоа, чајот од комбуха помага да се прочистат црниот дроб и крвта и да се зајакне имунолошкиот систем, но исто така, тој е одличен и за цревата.

Прочитајте и...  Три рецепти од Сузана Милиќ: Храна како приказна со целосна композиција

Поврзани вести

Исповед на Холи Медисон, поранешна зајачица на „Плејбој“: Му бевме бели робинки на Хју Хефнер

Слободен Печат

Ева Мендес призна дека поради мајчинството го занемарила изгледот

Слободен печат

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Слободен печат

ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Слободен печат

Заштедете време: Еве зошто кујната секогаш ви е полна со валкани садови

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници

Слободен печат

Остави Коментар