Томас го возвраќа ударот: Џордан не е меѓу најдобрите тројца кошаркари против кои сум играл

Продолжува „војната на зборови“ помеѓу Мајкл Џордан и Ајзеа Томас.

Прикажувањето на документарниот филм „Последниот танц“ ја крена кошаркарската јавност во САД притоа повторно отворајќи ги непријателствата кои Мајкл Џордан и неговите Чикаго булс ги имаа со противниците.

Во четвртата епизода од документарниот филм, главна тема беше патот на Џордан и „биковите“ кон првата шампионската титула во 1991 година каде акцентот беше ставен на елиминацијата на Детроит пистонс во финалето на Источната конференција и нивното одбивање да пружат рака на подобриот.

Џордан го нападна тогашниот предводник на Детроит, Ајзеа Томас, велејќи дека е серко и одби да слушне што имаше да каже Томас за потегот од 1991 година.

Но, и Томас не му остана должен на Џордан кој според поголем дел од кошаркарските експерти со „Последниот танц“се обидува да ја смени историјата во НБА лигата.

Прочитајте и...  Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Поранешниот бек на Детроит не смета дека Мајкл Џордан е меѓу тројцата најдобри играчи против кои играл.

„Карим Абдул Џабар, Лери Бирд, Меџик Џонсон, Мајкл Џордан и Џулиус Ирвинг“, е листата на најдобрите кошаркари против кои играл Томас.

– Џордан и неговиот Чикаго не беа успешни во 1980-тите години, едноставно не беа. Нивната доминација започлна во 1990-тите години. Тогашните Лејкерси, Пистонси, Селтикс, сите го победуваа Чикаго во 1980-тите години. Тоа што Џордан го издвои од сите нас беше тоа што тој прв освои три титули по ред – изјави Томас за телевизијата Си-Би-Ес.

Прочитајте и...  Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат