12 C
Скопје

Тежок удар за Хрватите, сега и победа над Данска не им гарантира четвртфинале

Репрезентацијата на Хрватска вечерва го претрпе првиот пораз на Светското првенство во Египет и значајно ги намали шансите да се најде во четвртфиналето.

Избраниците на селекторот Лино Червар го одиграа еден од најлошите натпревари во последните неколку години, загубија од Аргентина со 23:19 (12:12).

За јужноамериканската селекција доминираа Пизаро и Симонет со по четири голови, а на спротивната страна за „коцкестите“ прв стрелец беше десното крило на Вардар 1961, Чупиќ со седум голови.

Хрватите сега ќе мора по потешкиот пат да бараат „билет“ за следната фаза, доколку Данците денеска ја оправдаат фаворитската улога против Јапонија, ќе мора да бркаат победа над актуелниот светски шампион во последното коло, но воедно ќе им треба триумф на Катар против Аргентина.

Прочитајте и...  ЕХФ Лига на Европа: Металург за чест, Е. Пелистер за подобар пласман пред нокаут-фазата

Веќе ги дознавме првите четвртфиналисти, од групата „1“ тие се селекциите на Унгарија и Шпанија. Црвената „фурија“ без проблеми славеше против Уругвај (38:23), додека Унгарците со 30:26 беа подобри од Полска.

Поврзани вести

Германија не им попушта на фудбалерите, Ливерпул и Лајпциг ќе играат во Будимпешта

Слободен печат

Нов милионер во Sport Life – Мајсторија во Тетово со пет пара на тикет

СП.

„Ел Команданте“ уште две години на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Барсагејт: Бартомеу пуштен од притвор

Слободен печат

Вајда ќе биде покрај Ѓоковиќ на Роан Гарос

Слободен печат

Мерцедес го претстави шампионскиот болид за новата сезона

Слободен печат

Остави Коментар