6 C
Скопје

Тестамент на патријархот Иринеј: Имотот го поделил на три дела, но тајната е во сефот на Патријаршијата

Патријархот Иринеј остави тестамент во кој личните работи, грубо речено, ги поделил на три дела.

– Јас Иринеј Гавриловиќ, како смртен човек, сметам за должност со овој своерачно пишан тестамент, додека сум во добро здравје и при лчиста свест, да ја искажам мојата последна волја како да се постапи со мојот имот по мојата смрт, напишал на почетокот патријархот во време кога бил епископ нишки, пренесува „Блиц“.

По правило со тестаментот се остава дел на Епархијата, на некој манастир или на сродници. Во време кога го пишувал тестаментот, сè што имал епископот нишки го поделил на три дела. Личните работи на свештенството на епархијата, на Епархијата и на роднините. Патријархот оставил и пари за својот погреб, во тоа време 50.000 динари, но и во што сака да биде закопан.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Наши амандмани не се за велигденските јајца и облеката на пратениците  

Остатокот од имотот, еден дел од парите од плата на Епархијата, друг дел на Српската православна црква (СПЦ) и трет дел на манастирот, односно на сестринството што ќе го негува пред смртта.

Своите лични работи, обувки и гардероба, Иринеј ги оставил на монаштвото. Богослужбените, како крст на напрсток, панагии и икона ги оставил на нишката Епархија. Личниот часовник, телевизор, радио на семејството.

Во тоа време, патријархот Иринеј изразил желба да биде погребан во Соборниот храм во Ниш.

Тестаментот се прави во три примероци од кои едниот го испраќа во Синодот, кој го чува во архива, вториот останува во Епархијата во која седи и третиот останува кај потписникот на тестаментот.

Меѓутоа, во времето во кое го пишувал тестаментот, тогашкиот нишки владика Иринеј не можел ниту да претпостави дека еден ден ќе стане патријарх. Беше еден од епископите кои не се стремеа кон белградската Патријаршија.

Прочитајте и...  Инсулин нема никаде

Иако говореше „немојте мене“, сепак изборот за поглават на СПЦ падна на него. Грижа за него на крајот на животот не водеше манастир на што се надеваше. Почина денеска во болница од последици предизвикани од коронавирусот.

Многу нешта се променија од како Иринеј се потшишал на сè што поседувал. Колку патријархот го изменил својот првичен тестамент, крие патријаршискиот сеф во кој сигурно има коверт со последните желби.

Почитувањето на одлуката на Синодот дека сите архиереи треба да остават тестамент, во пракса е сведена на добра волја. Така, иско многу се зборуваше за тестамент на митрополитот Амфилохие, по сè изгледа дека го немал.

– Тестаментот е напишан своерачно при чиста свест, здрав разум и целосно слободно, напишал на крај на листот партијархот Иринеј.

Прочитајте и...  Жителите на Велс ќе добијат картичка за идентификација после вакцинирање против ковид-19

Поврзани вести

СДСМ: Апсурдно е тврдењето дека ВМРО-ДПМНЕ немало ништо со амандманите

Слободен печат

Израелските пратеници го усвоија првичниот предлог за распуштање на Кнесетот, се поизвесни четвртите избори за две години

И.И.

ВИДЕО | Мицкоски: Тоа што Бучковски преговара со Бугарија е вовед во ново апокалиптично сценарио

Слободен печат

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката агенција СТА

И.И.

Царовска: Со стратегија за паметна специјализација обезбедуваме одржлив економски раст

Слободен печат

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

И.И.

Остави Коментар