Тенисерите поради коронавирусот останаа без пари, Британка бара работа како продавачка во маркет

Пандемијата на коронаврусот со суспендира тенисот на неодредено време, а тоа им претставуива огромен проблем на послабо рангираните тенисери.

Добро заработуваат само најдобрите 100 тенисери и тенисерки, додека останатите послаборангирани не можат да заработат доволно пари за мирно да го дочекаат крајот на кризата и продолжувањето на тениските активности.

Британската тенисерка Наоми Броди за да преживее во овие кризни времиња планира да се вработи како продавачка во маркет.

– Тенисот е индивидуален спорт и мораме да заработиме пари. Ако не можеме да играме не можеме ниту да заработиме, тоа е едноставно. Ние играчите кои сме слабо рангирани на АТП и ВТА листата не заработуваме многу и немаме голема заштеда. Затоа размислувам да почнам работа во супермаркет бидејќи тие постојано имаат потреба од работници, а мене ми се потребни пари за да преживеам – изјави Броди.

Прочитајте и...  Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Британката во моментов се наоѓа 484. позиција на ВТА листата, а својот најдобар пласман го имаше во март 2016 кога беше 76. тенисерка во светот.

Прочитај повеќе

„Кралски“ 105 милиони евра за новото бундеслигашко чудо!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат