12 C
Скопје

Тексас од следната недела го укинува задолжителното носење на маски

Во Тексас ќе биде укината одлуката за задолжително носење маски, а сите компании ќе започнат со работа со полн капацитет од следната недела, соопшти гувернерот на оваа американска држава, Грег Абот.

– Време е 100 проценти да го отвориме Тексас, рече републиканскиот гувернер на Тексас.

Тексас е најголемата американска држава што ја укинува одлуката за задолжително носење маски, а Абот, како што потсетува „Си-Ен-Ен“, се соочи со критики од неговата партија поради изречената мерка во јули минатата година.

Во Тексас од почетокот на пандемијата, од ковид-19 починаа повеќе од 42.000 луѓе.

Прочитајте и...  Јанша ги предводи земјите на ЕУ кои сакаат „Голема Србија“ и распарчување на БиХ, Црна Гора и Северна Македонија

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар