Талентирана тенисерка го откажа настапот на УС Опен поради семејна трагедија

Една од најталентираните тенисерки во светот, Аманда Анисимова нема да настапи на УС Опен поради семејна трагедија. Безживотното тело на Константин Анисимов, кој воедно и беше и тренер, е пронајдено во вчера, а се уште не е позната причината за неговата смрт.

Татко и почина само 11 дена пред 18-тиот роденден на Аманда. Американката со руски корени е најмладата тенисерка во ТОП 100 на ВТА листата, таа моментно се наоѓа на 24 место.

Аманда Анисимова пред две години триумфира на јуниорскиот УС Опен победувајќи во финалето уште една млада тениска сензација, Кори Коко Гоф, а на ова издание УС Опен за прв пат требаше да биде носителка.

Пораки за сочуство и испратија голем број на тениски ѕвезди, меѓу кои и нејзината ривалка и пријателка Кори Гоф, како и Марија Шарапова и Ник Кирјос.

 

Прочитајте и...  „Енфилд“ не паѓа така лесно, Ливерпул посилен и од „чеканите“! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат

Вајлдер го отпушти тренерот поради кој ја загуби борбата со Фјури

Слободен печат