6 C
Скопје

Tag : знм

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Секуловски: Неоснованото одбивање на тужбите на новинарите за инцидентите од 27 април е доказ за селективната правда

Слободен печат
Основниот граѓански суд во Скопје, ја одби тужбата за спреченост на правото на информирање на граѓаните како и за нематеријална штета за претрпен страв и...
Вести Македонија

ЕФН го поддржа ЗНМ: Да се преиспита одлуката на судот за 27-ми април

Слободен печат
На 27ми април 2017 година за време на протестот во Скопје што подоцна резултираше со упад од демонстрантите во зградата на Парламентот, вкупно 21 новинари...
Вести Македонија Слајдер

ЗНМ: Уште една срамна пресуда за новинарите за настаните од „27ми април“

Слободен печат
Основниот граѓански суд во Скопје, денеска ја одби тужбата за спреченост на правото на информирање на граѓаните, како и за нематеријална штета за претрпен страв...
Вести Македонија

ЗНМ: Полициските службеници не смеат да ја попречуваат работата на новинарите

Слободен печат
Во текот на вчерашниот ден 04.04.2021 (недела) колешката Убавка Јаневска, новинар од онлајн медиумот ,,Дума.мк” ни пријави инцидент во кој полициски службеник на СВР Велес...
Вести Македонија

ЗНМ: Новинари и медиумски работници над 40 години може да се пријават за вакцинација

Слободен печат
 Здружение на новинарите на Македонија (ЗНМ) информира дека повикот за вакцинација на новинарите и медиумските работници е дополнет, и може да се пријават и лица...
Вести Македонија

Сто македонски новинари со „АстраЗенека“ се вакцинираа против ковид-19 во Србија

Слободен печат
Со вакцината на „АстраЗенека“, денес 100 новинари и медиумски работници од Македонија се вакцинираа во Заводот за јавно здравје во Врање. Сето ова е во...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО: Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ, Чомовски награден за животно дело

Слободен печат
По повод 75-годишнината од формирањето на Здружението на новинарите на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ. Наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно...
Вести Македонија

ЗНМ остро го осуди нападот на новинарската екипа на МИА

Слободен печат
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипа на Медиумската информативна агенција (МИА) која професионално известуваше за протестот поврзан за...
Вести Македонија

Дебата во организација на ЗНМ: МРТВ треба да биде лидер во промоцијата на професионални стандарди

Слободен печат
Здружението на новинарите на Македонија организираше вебинар на тема „Стручна дебата за реформите во јавниот медиумски сервис МРТВ”. Целта за овој настан е потребата од...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Секуловски од ЗНМ: Неделава ќе организираме дебата помеѓу менаџментот на МРТВ и претставници на медиумските организации

Слободен печат
МРТВ е јавно претпријатие со формална независност што има свој сопствен буџет и свој управувачки орган. Во последните три години има потрошено над 50 милиони...