Tag : зимница

Магазин Магазин слајдер Храна

Одличен рецепт – Печени пиперки со лукче за вашата зимница

Слободен печат
Состојки: 10 килограми пиперки 200 милилитри вински оцет 300 милилитри масло за јадење 5 главици лук сол по вкус Подготовка: Меснатите пиперки се мијат и...
Магазин Магазин слајдер Слајдер Храна

Водич за зимница: Стари рецепти од нашите баби за најдобри домати, пиперки и кисели краставички

Слободен Печат
Под зимница мислиме на сè што сакаме да „зачуваме“ од летото и да го јадеме и во зима. Грашок, кисела зелка, зеленчуци, компоти, џемови, слатка,...
Еспресо Храна

НИШТО ПОЛЕСНО: Подгответе домати во тегла за оваа зима (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Овој рецепт се подготвува тегла по тегла. Наведените состојки се однесуваат само за полнење на една тегла....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ги прашавме граѓаните дали подготвуваат или купуваат зимница: Нивните одговори ќе ве изненадат (ВИДЕО)

Слободен печат
„Слободен печат“ ги праша граѓаните дали во периодот за подготовка на зимница се одлучуваат да купат намирници и да подготват зимница во домашни услови или...
Еспресо Храна

ВИСТИНСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Малиџано, познато и како зелен ајвар (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Подготовката на оригинално малиџано се прави исклучиво се зелени ајварски пиперки....
Еспресо Храна

Мармалад од модри сливи со ванила, цимет и рум (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Рецепт за домашен мармалад кој одлично оди со крофни, палачинки, намачкан на парче леб или како мала закуска наместо десерт....
Еспресо Храна

НАЈВКУСНА ЗИМНИЦА: Македонски пинџур во тегла (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Старите традиционални македонски рецепти кои имаат долгогодишна историја на нивна подготовка......
Еспресо Храна

ОДЛИЧНО МЕЗЕ: Пиперки со младо сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Пиперките полнети со младо сирење се одличен рецепт за оние кои уживаат во вкусно мезе во секој дел од годината....
Вести Ви Препорачуваме Економија

ВРЕМЕ Е ЗА ЗИМНИЦА: Пазарите се преполни со зеленчук, а ние ПРЕСМЕТАВМЕ колку пари ви требаат за полн шпајз

Слободен печат
Летото е при крај – време е за подготовка на зимница или, барем, да се размислува за неа. Сепак останува дилемата кај домаќинствата дали повеќе...
Еспресо Храна

СЕЗОНА НА ЗИМНИЦИ: Домашен традиционален македонски ајвар (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Иако од минатото па се до денес, многу работи се имаат променето, сепак, дел од македонските семејства се уште ја негуваат вековната традиција на подготовка...
MacedonianAlbanian