Tag : женева

Вести Свет

Пекинг: Изјавата на комесарката на ОН за Хонгконг е грубо мешање во суверенитетот на Кина

Слободен печат
Кина оцени дека „несоодветните” изјави на комесарката на ООН за човекови права Мишел Башеле за законот за национална безбедност во Хонгконг претставуваат „грубо мешање во...
Вести Свет Слајдер

Пандемијата на коронавирусот во фокус на денешното 73-то Генерално собрание на СЗО во Женева

Слободен печат
Во Женева денеска ќе се одржи 73-то Генерално собрание на Светската здравствена организација, а главна тема ќе биде пандемијата Ковид-19. Поради пандемијата на коронавирусот Собранието...
Забава Магазин

Најскапи градови за живот во светот во 2020 година

Слободен печат
Глобалната економска слика може да биде сосема поинаква следната година, но што се однесува за оваа 2020 година, најскапите градови за живот во светот заземаа...
Вести Свет

Започнува светскиот форум на СЗО во Женева – Фокусот е на борбата против коронавирусот

Слободен печат
Во Женева денеска почнува дводневниот светски форум на Светската здравствена организација, на кој ќе се разговара за мерките во борбата против коронавирусот. На форумот ќе...
Вести Економија

СТО: ЕУ не ги запре илегалните субвенции за компанијата Ербас

Светската трговска организација (СТО) денеска пресуди дека Европската унија не го спровела налогот за запирање на илегалните субвенции за компанијата Ербас, поради што американската администрација...
Вести Македонија

Заев од Женева: ЕУ испрати сигнал дека за регионот нема друга алтернатива

Слободен печат
ЕУ испрати сигнал дека за регионот нема друга алтернатива освен интеграцијата во Унијата. Процесите мора да продолжат бидејќи постои можност за развој на национализмот, популизмот...
Вести Македонија

Заев и Димитров во Женева на средба со Дендиас

Слободен печат
На маргините на Светскиот економски форум во Женева денеска премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ќе се сретнат со шефот на...
Вести Економија

Заев на состанокот на Светскиот економски форум во Женева

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе присуствува на состанокот на Светскиот економски форум во Женева на тема „Стратешки дијалог на Западен Балкан”. Како што...
Вести Свет

Русија бара седниците на Првиот комитет на ОН да не се одржуваат во САД

Русија поднела официјално барање седниците на Првиот комитет на Генералното собрание на Обединетите нации да не се одржуваат во Њујорк, туку во Виена или Женева....
Вести Македонија

Спасовски од Женева: Целокупната меѓународна заедница да се грижи за бегалците

МИА Агенција
Фактот што денес приближно 71 милион луѓе се присилно раселени низ светот, што е впрочем најголема бројка досега, е доволен аларм што треба да ја...