-2.4 C
Скопје

Tag : занаетчии

Вести Ви Препорачуваме Економија

Занаетчиите ќе плаќаат помал данок: Помалку пари за државната каса, за муштериите – исти цени

Соња Кириџиевска
Наместо со 18 проценти, како досега, по новогодишните празници, занаетчиските услуги добија ДДВ од 5 проценти, што значи помалку пари за државната каса, а повеќе...
Вести Економија Слајдер

Фазлији: Занаетчиите погодени од корона-кризата, очекуваат дополнителна помош со следниот пакет мерки

МИА Агенција
Ковид-кризата ги погоди и занаетчиите. Најпогодени се оние поврзани со туризмот како и дефицитарните занаети-занаетите во изумирање. Поддршка од државата преку антикризните мерки добиваат. Опфаени се и...
Вести Економија

Занаетчиите ќе добијат субвенции од 20 милиони денари

Слободен печат
Министерството за економија денеска го објави јавниот повик за кофинансирање на трошоци на занаетчии и вршители на занаетчиска дејност со кој се покриваат до 60...
Вести Економија

Бектеши: 15 милиони денари од Буџетот ќе се користат за набавка на алати за занаетчиите

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на состанок со претставници од Секцијата на фризери при Занаетчиската комора на Скопје ги претставил мерките за поддршка на...
Вести Економија Слајдер

Намалување на ДДВ за занаетчиски услуги од 18 на 5 отсто (ВИДЕО)

Слободен печат
Во четвриот пакет антикризни мерки, обезбедена е и поддршка за занаетчиите. Со мерката наменета за занаетчиите се предвидува намалување на ДДВ на нивните услуги и...
Вести Македонија

Битиќи и Бектеши со најава за четврти сет мерки: Обезбедивме поддршка за занаетчиите во време на кризата

Слободен печат
Предизвиците со кои се соочуваат занаетчиите во периодот на социо-економската криза предизвикана од Ковид-19 и нивните видувања за начините на поддршка за опстојување и развој...
Вести Економија

Царовска: Со мерките одвоивме средства за поддршка на занаетчиите

Слободен печат
Вицепремиерката задолжена за економски прашања Мила Царовска денеска се сретна со претставници на фризерските салони со кои разговараше за нивното работење за време на корона...
Вести Економија

Царовска ја посети Занаетчиската комора – разговараше за предизвиците во услови на Ковид – 19

Слободен печат
Вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска денеска ја посети Занаетчиската комора, лоцирана на влезот на Старата скопска чаршија, со чии претставници разговараше за поддршката...
Вести Економија

Град скопје ќе субвенционира набавка на алат и репроматеријали за занаетчиите

Слободен печат
Град Скопје ќе одвои еден милион денари, а овие средства ќе бидат наменети за субвенционирање набавка на потребни алати и репроматеријали. Субвенцијата предвидува покривање 80 отсто од вредноста,...
Вести Скопје Слајдер

Костов: Се надевам дека со ревитализацијата ќе се вратат занаетите кои се загубени во чаршијата

Слободен печат
Ацо Костов од Управа за заштита на културно наследство во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше за тоа што моментално се случува во Старата скопска...