Tag : војни

Жена Магазин Магазин слајдер

Неуништливата Меги, била прва фотографка на воените фронтови, прва фотографка на „Лајф“ и прв фотограф во светот примен во Советскиот Сојуз

Слободен печат
Маргарет Бурк-Вајт била американска фотографка, репортерка и документаристка, единствена жена која ги документирала најзначајните настани од дваесеттиот век со својот објектив: била првата жена воен...
Вести Свет Слајдер

Трамп: Претставниците на Пентагон сакаат да водат војни за производителите на оружје да бидат среќни

Слободен печат
Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека претставниците на Министерството за одбрана сакаат да продолжат да водат војни за производителите на оружје да бидат „среќни”. Трамп...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Почина најстариот човек на светот – Ги преживеал двете светски војни и апартхејдот, шпанскиот грип му го покоси семејството, а него коронавирусот

Слободен печат
Фреди Блом од Јужноафриканската Република, за кој се веруваше дека е најстариот човек на светот, почина денес на 116 годишна возраст. Документите на Блом покажуваат...
Вести Свет

Ниту војните во Ерусалим не можат да се споредат со влијанието на коронавирусот

Слободен печат
Туристички водич во стариот град на Еурсалим, Муниб Абу Асаб и претходно сведочел на пусти улици, но тврди дека ни војните не можат да се...
Вести Свет

Ванг: Царините можат да го турнат светот во рецесија

Слободен печат
Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји предупреди пред Генералното собрание на ООН дека царините и трговските спорови можат да го турнат светот во рецесија...
Вести Свет

Путин застана во одбрана на Хуавеј: Политиката на САД може да доведе до војни

Слободен печат
Претседателот на Русија, Владимир Путин, застана во одбрана на технолошкиот гигант Хуавеј, потенцирајќи дека политиката која ја води САД може да доведе не само до...