Tag : водовод

Вести Македонија

Приближени ставовите на Урвич и Синичане за надминување на проблемот со водоснабдувањето

МИА
Мештаните од Урвич остварија средба со градоначалникот на општина Боговиње на која се согласија Синичане да користи вода од извор во нивниот атар. Воедно на...
Вести Македонија

Влада: Иницијатива за итно решавање на проблемот со водоснабдување на селото Синичане

Слободен печат
Во Владата денеска се одржа средба на која присуствуваа министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, министерот за локална самоуправа Горан Милески, министерот...
Вести Скопје

ЈП „Водовод и канализација”-Скопје апелира разумно и рационално да се користи водата

Слободен печат
Јавното претпријатие „Водовод и канализација” – Скопје апелира до жителите на Скопје разумно и рационално да ја користат водата. -Последиците од климатските промени стануваат дел...
Вести Македонија

Спасовски: Низ дијалог да се најде решение за граѓаните на Синичани

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски апелира низ дијалог во населените места во Општина Боговиње се изнајде заедничко добро решение за сите и граѓаните на Синичани да добијат...
Вести Македонија

СВР Тетово започна со повлекување на полицајците од Урвич каде требаше да се почне градба на водовод

Слободен печат
Портпаролот на Секторот за внатрешни работи Тетово Фатмир Реџепи одржа прес-конференција на која соопшти дека полициските службеници започнале повлекување од местото каде е планирана изградба...
Вести Македонија

Неуспешен обид за изградба на водовод за Синичане, полиција на местото за градба

Слободен печат
Трет пат по ред Општина Боговиње се обидува да започне со работа на изградба на водоснабдителен систем во атарот на селото Урвич. На местото на...
Вести Македонија

Наводнувањето со вода за пиење предизвикува прекини во снабдувањето во Струмица

Миа
Со мотото „Стоп за користење на водата за пиење за наводнување”, ЈПКД „Комуналец” апелира до граѓаните да не ја користат водата за пиење за наводнување...
Вести Скопје Слајдер

Шилегов: Зборувајте за неасфалтираните улици, немањето водовод и канализација во Чаир, а не за Обама

Горан Наумовски
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на својот Фејсбук го искоментира перформансот на подмладокот на ДУИ кои вечерва со огромен светлечки транспарент на скопската тврдина Кале...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Граѓаните ќе мора да се стрпат: Замена на водомери само во итни случаи, „Водовод“ со минимална залиха

Анета Стојковска
Доколку имате дефект на водомерот и треба да се замени, освен ако не протекува и ви се заканува опасност од поплава, од ЈП „Водовод и...
Вести Скопје

ЈП „Водовод и канализација” – Скопје со измени во работниот процес

Слободен печат
Јавното претпријатије „Водовод и канализација” – Скопје, согласно новонастаната ситуација со коронавирусот во нашата земја, како и препораките и забраните на Владата и Министерството за...